[:pl]
Są takie sytuacje w życiu, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jedziemy sobie spokojnie samochodem, jak co dzień do pracy czy z dziećmi do szkoły albo wracamy zmęczeni do domu. Niezależnie od kierunku, długości trasy czy pogody, często też bez względu na doświadczenie kierowcy, może się nam przydarzyć stłuczka, kolizja lub wypadek samochodowy. Jak postępować na miejscu zdarzenia drogowego? Dowiedz się, jak bezpiecznie zareagować w takiej sytuacji, niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym.
Kolizja drogowa czy wypadek? – definicje w prawie
Zacznijmy od tego, że w większości przypadków, które mają miejsce na polskich drogach to mniej poważne w skutkach kolizje lub stłuczki.
Według raportu Komendy Głównej Policji Ruchu Drogowego w 2017 roku zgłoszono 32 967 wypadków i aż 436 469 kolizji drogowych.
W porównaniu z latami poprzednimi liczba wypadków, w których były ofiary śmiertelne i ranni na szczęście zmalała, natomiast liczba stłuczek z roku na rok cały czas rośnie. Z powyższego wynika, że w większości zdarzeń drogowych mamy do czynienia z kolizją czy stłuczką samochodów. Bo się zagapiłem, bo jechałam za blisko drugiego samochodu, bo było za ślisko i za duża prędkość.
Co ciekawe, w polskim prawie nie funkcjonuje pojęcie – ani „kolizji drogowej” ani „stłuczki”, tylko zastępuje je jedna definicja „wypadku drogowego” lub „komunikacyjnego”. Jedynie w tzw. żargonie policyjnym stosowanym wewnętrznie i dla ułatwienia pracy mundurowych istnieje pojęcie kolizji. Określa się nim zdarzenie na drodze bez ofiar śmiertelnych i osób rannych, a ze stratami materialnymi w postaci zniszczonego pojazdu.
Każde zdarzenie na drodze to wg przepisów prawa „wypadek”
Natomiast wypadek komunikacyjny czy drogowy to zdarzenie naruszające zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czego skutkiem jest zniszczenie mienia oraz śmierć jednego z jego uczestników lub obrażenia ciała z naruszeniem czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia powyżej 7 dni.
Co jest istotne, to właśnie rozstrój zdrowia do lub powyżej 7 dni ma ogromny wpływ na wysokość kary dla sprawcy wypadku. Stan zdrowia poszkodowanego oceniają biegli sądowi lekarze.
Wypadek komunikacyjny może być również przestępstwem, jeśli (art. 177 kodeksu karnego):
§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2 Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.
Czemu te definicje są takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że posługują się nimi zarówno policjanci na miejscu zdarzenia, ubezpieczyciele oraz biegli, jeśli sprawa trafi do sądu. Określenie w ten sposób zdarzenia, ma znaczący wpływ na rodzaj wykroczenia czy przestępstwa i wysokość kary.
Jak postępować w przypadku zdarzenia drogowego?
Ktokolwiek i kiedykolwiek brał udział w zdarzeniu drogowym, dobrze wie, że nieważne, co się wydarzyło i jak zniszczone jest auto, to zawsze najważniejsze pozostaje zdrowie oraz życie jego uczestników. I jest to pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, gdy dojdzie do jakiejkolwiek sytuacji w ruchu komunikacyjnym.
Co wtedy robić? Wszystko zależy od tego, czy miała miejsce niegroźna w skutkach stłuczka dwóch aut jak np. najechanie jednego na tył drugiego lub zarysowanie sąsiedniego samochodu przy parkowaniu, czy poważniejszy w skutkach wypadek. Niezależnie od rodzaju sytuacji drogowej, zawsze należy zachować spokój, aby móc jak najsprawniej i najlepiej pomóc na miejscu zdarzenia.
Co robić, gdy dojdzie do kolizji?
W przypadku sytuacji stłuczki dwóch samochodów, należy postępować następująco:
- Jeśli nie ma poszkodowanych, których stan zdrowia wymagałby wezwania karetki pogotowia, należy przesunąć biorące udział w zdarzeniu drogowym pojazdy, tak aby nie blokować niepotrzebnie ruchu. Ważne, aby sprawdzić czy na drodze nie pozostały części pojazdu jak np. rozkruszony plastik od świateł czy elementy zderzaka oraz czy nie wyciekł olej lub inny płyn, który powinien zostać zneutralizowany przez straż pożarną.
- Jeśli natomiast osoby poszkodowane czy nawet sprawca kolizji źle się czuję, ma uraz w postaci np. złamania kończyny czy wstrząśnienia mózgu, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Bo zdrowie jest tutaj najważniejsze, a dopiero później należy przystąpić do oględzin miejsca zdarzenia i pojazdów.
- Kiedy nie możemy ruszyć uszkodzonym autem, należy odpowiednio oznakować miejsce kolizji dla innych kierowców, za pomocą trójkąta ostrzegawczego, który ustawiamy w odpowiedniej odległości za samochodem oraz świateł awaryjnych. Ważne, żeby miejsce było odpowiednio zabezpieczone i nie narażało na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu.
- Możemy, ale nie musimy wzywać policji na miejsce stłuczki. Jeśli wiadomo kto jest sprawcą i osoba ta przyznaje się do winy oraz posiada potrzebne dokumenty (dowód rejestracyjny, prawo jazdy, ważne OC), należy spisać na miejscu oświadczenie. Ważne, aby wskazać w nim dane uczestników kolizji – sprawcy i poszkodowanych, miejsce i czas zdarzenia, opis stanu pojazdów oraz podpisać się własnoręcznie. Taki dokument jest niezbędny w momencie ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy.
- Przy bardziej skomplikowanej sytuacji, gdzie pojazdy są mocno uszkodzone i nie można się nimi przemieszczać albo sprawca nie przyznaje się do winy lub jest w podejrzanym stanie upojenia, należy wezwać policję. Podobnie w sytuacji, gdy mamy wątpliwość odnośnie wiarygodności przedstawionych nam, bądź ich braku, dokumentów upoważniających sprawcę do kierowania pojazdem.
Jak postępować przy wypadku komunikacyjnym?
Wypadek drogowy to zdarzenie dużo bardziej niebezpieczne dla jego uczestników. Wymaga ono zawsze niezwłocznie wezwania służb specjalnych w postaci policji, karetki pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej.
Pamiętajmy, że mimo stresu i szoku wywołanego wypadkiem, jako uczestnicy zdarzenia bądź przypadkowi świadkowie, musimy zachować zimną krew i pomóc poszkodowanym! Każdy z nas może się kiedyś znaleźć w podobnej sytuacji.
Na pierwszym miejscu pozostaje nadal życie i zdrowie osób poszkodowanych, dlatego pomóżmy rannym w wypadku wydostać się z pojazdu. A gdy jest to niemożliwe, wyłączyć silnik pojazdu, sprawdzić stan ofiar i wezwać pilnie pomoc medyczną.
W przypadku wydostania poszkodowanego z auta, udzielamy mu pierwszej pomocy (opatrzenie ran czy reanimacja). W takich przypadkach liczą się często pierwsze minuty po wypadku, aby uratować czyjeś życie.
Pojazdy biorące udział w poważnym zdarzeniu drogowym są najczęściej doszczętnie uszkodzone, może z nich wyciekać paliwo, co grozi pożarem samochodu. Dlatego jako osoba ratująca innych, pamiętaj przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie, a dopiero później udzielaj możliwej pomocy.
Najważniejsze jest reagować i starać się pomóc w każdej z sytuacji zagrożenia zdrowia, bądź życia uczestników wypadku komunikacyjnego.
Zdjęcie: Pixabay[:]