[:pl]Zabierając się do kupna nowego auta bierzemy pod uwagę przede wszystkim jego cenę, małą awaryjność, markę, ale też rodzaj silnika – benzyna czy diesel. Zarówno auta benzynowe jak i te na olej napędowy mają swoje wady i zalety. Ale nadal silniki diesla wybierają kierowcy, którzy przemierzają setki kilometrów miesięcznie. Cenowo – paliwo i naprawy dzisiaj już porównywalne, więc warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo tym dwóm, znacznie różnym silnikom.

Benzyna czy diesel – wady i zalety obu silników

Benzyna czy diesel? – jeszcze do niedawna wybór był dużo prostszy. Silniki diesla kiedyś potrafiły bezawaryjnie przejechać dużo więcej kilometrów niż benzyna. W zakupie auto z silnikiem diesla jest droższe, ale przy odpowiednim eksploatowaniu takie auto ma dużo niższe spalanie. Dzisiaj ze względu na coraz to bardziej rozbudowane silniki z powodu rosnących wymagań m.in. ekologicznych, rośnie ich awaryjność. I tak silniki benzynowe, które do tej pory cieszyły się mniejszą liczbą usterek doścignęły już silniki na olej napędowy. Wybór najlepszego auta nie jest dziś prosty. Czy kupić tańsze auto na benzynę, które więcej pali i coraz częściej się psuje? Czy może zainwestować więcej w samochód z silnikiem diesla, który jest drogi w naprawie, ale za to bardziej opłacalny w przeliczeniu na paliwo?

Wszystko zależy od przeznaczenia auta

Jeśli potrzebujemy samochodu do poruszania się głównie po mieście i okolicy, dojeżdżając do pracy i na zakupy, to zdecydowanie warto wybrać benzynę. Jeżeli natomiast spędzamy kilka godzin za kierownicą i jednym ciągiem pokonujemy dystans powyżej 30 km to bardziej opłacalny jest tu diesel. Dlatego większość firm biorących auta w leasing decyduje się właśnie na silniki napędzane olejem napędowym. Główna przesłanka to oszczędność na paliwie, nawet do 25% w zestawieniu z benzyną.

Jeśli zastanawiasz się, jakie auto odpowiada Twojemu stylowi jazdy, sprawdź ten artykuł

Jeżeli zatem rocznie pokonujesz zaledwie 10-15 tys. km, a większość to na tzw. zimnym silniku, zawożąc dziecko do szkoły, robiąc zakupy i dojeżdżając do pracy, wybierz benzynę. Jeszcze minimalnie mniejsza awaryjność, tańsza cena samochodu z silnikiem benzynowym przy zakupie i dużo tańsza naprawa oraz części zamienne dostępne już od kilkuset złotych, a nie od 1 tys. zł wzwyż jak w przypadku diesla.

benzyna-czy-diesel

Benzyna czy diesel – typowe awarie

Wróćmy zatem do podstawowych kwestii dotyczących wyboru samochodu spośród wielu marek aut na rynku i ze względu na rodzaj silnika. Wybierając benzynę czy diesla wiadomo, że zależy nam na jak najmniejszej awaryjności auta. A gdy już się coś zepsuje to byle było tańsze w naprawie.

I tak typowe awarie dla popularnych jednostek wysokoprężnych dotyczą m.in. wtryskiwaczy paliwa, świec żarowych, filtrów cząsteczek stałych (DPF), EGR, usterki common rail i turbosprężarek.

Przyczyny awarii diesla to głównie bardzo precyzyjne ale również delikatne podzespoły, oraz restrykcje dotyczące norm emisji spalin z silników samochodowych, które wymuszają coraz to bardziej zaawansowane i droższe w naprawie rozwiązania techniczne.

A jak jest z benzynami? Bardzo podobnie, im bardziej złożony silnik benzynowy, tym większa jego awaryjność. Usterki w bezpośrednim wtrysku paliwa, łańcucha rozrządu, turbosprężarek, cewek i świec zapłonowych to typowe awarie dla aut benzynowych. Jedyną przewagą jest niższa cena naprawy i części zamiennych, czasami o połowę tańsza niż w przypadku diesla.

Co zatem wybrać?

Odpowiedź na pytanie – benzyna czy diesel co jest lepsze? – nie jest jednoznaczna. Głównym argumentem przy zakupie auta powinno być jego przeznaczenie – czy do miasta czy na długie trasy, a dopiero dalej przyjrzenie się poszczególnym silnikom. Z naszych obserwacji wynika, że pokonując długie trasy diesel spala zdecydowanie niższe ilości paliwa nie zależnie, czy jedziemy z prędkością 120 czy 160km/h w porównaniu z benzyną, której spalanie drastycznie rośnie wraz z prędkością. Natomiast gdy weźmiemy pod lupę sytuację odwrotną: przemieszczanie się w korkach, częste ruszanie,  pokonywanie krótkiego dystansu- to wszystko bez trudu zniesie silnik benzynowy, który szybko się dogrzeje i spali porównywalne ilości paliwa, a nawet mniejsze niż diesel.   Zawsze napewno warto poradzić się eksperta >>, który ma na co dzień styczność z obydwoma rodzajami silników w naprawie i eksploatacji.

Zdjęcia: Pexels[:]

2 thoughts on “[:pl]Benzyna czy diesel – co jest lepsze?[:]

  1. Gdyby tak człowieka było stać na 2 samochody jeden w trasę drugi po mieście to problem sam by się rozwiązał 😉 Całe szczęście ja nie muszę sobie tym głowy zawracać, bo o wyborze samochodu decyduje mój mąż, w końcu to on zajmuje się ewentualnymi naprawami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *