[:pl]na-wakacje-samolotem-czy-samochodem-co-lepsze

Na wakacje w tym roku samolotem czy samochodem? Wygodniej i taniej jest polecieć czy pojechać własnym autem? Jesteśmy ciekawi Waszych urlopowych planów. A może wakacje już za Wami i pozostają jedynie wspomnienia? Jeśli nie, to dobrze zaplanować taką podróż od A do Z, łącznie z serwisem auta. Poznajcie wady i zalety takich podniebnych i naziemnych podróży w wakacyjny czas. Czym zatem najlepiej podróżować latem?

Wakacje Polaków

Z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków w sezonie letnim 2017” wynika, że Polacy w większości – 76% wyjeżdżają na 7 dni odpoczynku, 12% z nich na 9-12 dni i tylko 9% ma urlopy dwutygodniowe (szczęśliwcy!).

Według portalu wakacje.pl, na podstawie rezerwacji wycieczek kupowanych w 2017 roku, najpopularniejsze kierunki zagranicznych wyjazdów Polaków to greckie wyspy, Egipt, Riwiera Turecka, Bułgaria i prawie, że obowiązkowo – Chorwacja!

Kierunki już znamy, a jakim środkiem transportu wybrać się w wymarzone miejsce wakacji? Podróżując za granicę w nadmorskie kurorty 89% Polaków decyduje się na samolot, a tylko 6% na auto – są to dane z 2017 roku. Dzisiaj jednak coraz więcej osób decyduję się na podróże własnym samochodem, wykorzystując po drodze „wygodne” autostrady w Europie. Co jest zatem najlepsze w upalne lato?

Podróż samolotem – zalety

 • Szybka i bezpieczna podróż.
 • Wygoda, bo nie musimy się za bardzo martwić o paliwo, winiety, przepisy itp.
 • Dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi – nie zdążą się zmęczyć i znudzić w samolocie.
 • Największa pewność, że dotrzemy na miejsce sprawnie i bez większych przygód po drodze, jak np. awaria.
 • Czasami oszczędność, gdy kupimy bilety na samolot z wyprzedzeniem czasowym lub na popularne kierunki turystyczne, gdzie miejsc jest więcej i ostanie miejsca w samolocie bywają nie lada okazją.

Podróż samolotem – wady

 • Strach przed lataniem w chmurach.
 • Ograniczenie wolności – brak możliwości wyboru własnej trasy, brak przerw w trakcie podróży czy możliwości wycieczek po drodze np. po stolicach Europy.
 • Coraz wyższa cena i coraz mniejszy wybór tanich linii lotniczych.
 • Ograniczenia, co do bagażu czy zwierząt, z którymi niektórzy z nas spędzają razem wakacje.

Podróż samochodem – zalety

 • Swoboda w wyborze trasy, ilości czy rodzaju bagaży (przepisy i ograniczenia w samolocie), możliwość zabrania ze sobą pupila w trasę itp.
 • Samolot dolatuje na lotnisko, a autem możemy poruszać się prawie wszędzie, gdzie tylko dusza nasza zapragnie i droga na to pozwoli.
 • Oszczędność finansów na wakacje, jeśli podróżujemy większą ilością osób np. całą rodziną.

Podróż samochodem – wady

 • Często męcząca i długa czasowo podróż w upale i korkach.
 • Niebezpieczeństwo – niestety podróż samochodem niesie największe ryzyko wypadku.
 • Konieczne jest pełne skupienie na drodze, zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, zakupienie winiet itp.. I zamiast wakacyjnego luzu = wielogodzinne przygotowanie i pełna odpowiedzialność kierowcy.
 • Często taka podróż to niestety katorga dla rodziców z dziećmi, które pytają tylko „daleko jeszcze?” i marudzą przez większość drogi.
 • Pozorna oszczędność, bo nawet jak mamy auto na gaz i taniej wyjdzie nam na paliwie, to dochodzą do tego jeszcze koszta winiet na autostradach, ewentualne mandaty czy konieczność napraw awarii na trasie.

Zalecane jest dobre przygotowanie pojazdu do dłuższej wakacyjnej podróży, na co najmniej 1-2 tygodnie przed wyjazdem. Wszystko po to, aby w razie niespodziewanej naprawy, zdążyć jeszcze wyjechać na wakacje sprawnym autem. Co warto sprawdzić w samochodzie przed urlopem, sprawdzisz tutaj >>

Wakacje planuj z głową (nie tylko w chmurach)

Na wakacyjny luz trzeba się niestety wcześniej napracować. Jeśli jedziemy np. do Chorwacji autem całą rodziną, pamiętajmy o przeglądzie stanu technicznego pojazdu na minimum 1-2 tygodnie przed wyjazdem. Zapraszamy do nas na szybki i sprawny serwis lub przegląd auta przed urlopem >>

Jeśli jednak wybieramy się na wakacje samolotem, to jest to równie dobry moment na pozostawienie naszego auta w rękach fachowców. Planowane naprawy, które zwykle odkładamy z dnia na dzień, kiedy samochód jest nam niezbędny do życia, można zrobić właśnie podczas urlopu >>

Wakacje wakacjami, ale warto mieć je dobrze zaplanowane, żeby móc się nimi w pełni nacieszyć. My wracamy wypoczęci i szczęśliwi z letniego wyjazdu, a nasze auto jest już gotowe na powrót do codziennej rzeczywistości.

A jak Wy lubicie wypoczywać? Wolicie podróżować samochodem, czy samolotem? Gdzie się wybieracie na wakacje? Piszcie w komentarzach!

Zdjęcie: Pixabay[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *