[:pl]kiedy-zaplanowac-naprawy-w-samochodzie

Nie zawsze jest tak, że nasz samochód nagle stanie i już nie ruszy z miejsca, a nam pozostanie jedynie wezwać pomoc drogową. Korzystając z corocznych przeglądów w dobrym serwisie samochodowym, uczciwy mechanik oceni, co jest do wymiany, a co do naprawy. I jeśli nie chcemy kusić losu (zdanie pierwsze), warto logistycznie i racjonalnie zaplanować naprawy w samochodzie. Kiedy zrobić to najlepiej? Po pierwsze – nie za późno, po drugie – w czasie, kiedy auto nie jest tam niezbędne do życia, czyli np. podczas wakacyjnego urlopu. No chyba, że planujemy letnią podróż, to najlepiej jeszcze przed takim dłuższym wyjazdem.

Typowe usterki niezależnie od modelu auta

Z własnego doświadczenia (mechanicy 😉 ) nie lubimy uogólniać n.t. „co najczęściej psuje się w aucie”? Ale… Mimo że dużo zależy od modelu i wieku pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy, jest pewien zestaw awarii typowych dla większości samochodów. Dotyczą one głównie części, które najszybciej i najbardziej się eksploatują, a zaniedbując ich wymianę, zmierzamy – prędzej czy później – od małego drobiazgu po grubszą i droższą naprawę. Dlatego tak ważne są coroczne przeglądy stanu technicznego pojazdu w sprawdzonym miejscu >>

Najczęściej spotykane awarie w samochodach:
– usterki mechaniczne silnika,
– awarie turbosprężarki i układu paliwowego,
– usterki skrzyni biegu, napędu i układu kierowniczego,
– problemy z akumulatorem,
– problemy z kołami lub układem zawieszenia,
– usterki układu hamulcowego,
– problemy z klimatyzacją (ogrzewanie/chłodzenie) oraz elektryką pojazdu.

Źródło >>

Kiedy naprawiać samochód?

Po pierwsze, kiedy nie mamy już wyjścia, bo auto „za Chiny ludowe” nie ruszy. Pozostaje nam wtedy tylko skorzystać z pomocy lawety lub innego kierowcy, który nas odholuje z głównej drogi. I to jest ten jedyny i ostateczny termin naprawy! Chętnie poratujemy Was w takich sytuacjach – obserwujcie nasz fan page na FB, gdzie podajemy ostatnie wolne terminy w naszym warsztacie >> 

Po drugie, kiedy mamy jeszcze trochę czasu np. na wymianę części eksploatacyjnych w aucie. Najlepiej taką dłuższą wizytę naszego samochodu u mechanika zaplanować w czasie, kiedy nie będziemy go potrzebować np. przy dojazdach do pracy. Czas urlopowy czy wakacyjny to idealny moment na takie okresowe naprawy naszego pojazdu.

Choć zawsze jest coś… A to partnerka potrzebuje samochodu, żeby dojechać do szkoły, pracy, lekarza itp. A to za dużo innych spraw prywatnych lub zawodowych na głowie. Każda wymówka jest dobra. Do czasu! Lepiej dmuchać na zimne i zaplanować naprawę naszego samochodu, tak jak planujemy coroczne wakacje, niż pozostać bez auta przez kilka tygodni.

Wakacje… od samochodu!

Nie tylko pro ekologicznie – wszyscy wiemy, że diesel to samo zło 😉 >>, ale i pro zdrowotnie – dla nas i naszych czterech kółek. Wakacje to szansa, żeby odpocząć nie tylko od pracy, ale i od siedzenia w gorącym aucie. Jako alternatywę możemy wybrać się na wakacyjny urlop np. samolotem w dalekie tropiki albo pociągiem po naszym pięknym kraju ;). A tak na całkiem poważnie, dobry warsztat samochodowy powinien uporać się z usterkami w przeciągu kilku dni, podczas gdy my możemy wykorzystać ten letni czas na rowerowe wycieczki.

Bo jak nie teraz, to kiedy? Jeśli na co dzień potrzebujemy naszego samochodu, żeby dojechać do pracy albo jest to jedyny środek transportu dla całej naszej rodziny, wakacje to najlepszy czas na tego typu naprawy! Nie trzeba pędzić rano co świt do pracy, szkoły czy przedszkola. Można w końcu wrzucić na luz i przeżyć te 2-5 dni (w zależności od rodzaju naprawy) bez auta. Dobrze zaplanować to wcześniej np. robiąc większe zakupy lub organizując czas dzieciom.

A jak Wy sobie radzicie bez samochodu, kiedy ten wymaga naprawy?

Ciekawi jesteśmy Waszych opinii i komentarzy! Podzielcie się z nami Waszym doświadczeniem, kiedy oddajecie Wasze auta do naprawy? Czy kiedy już jest mus i trzeba? Czy planując tą operację z wyprzedzeniem np. w wakacje?

Chętnie dowiemy się też, jakie usterki i w jakich modelach samochodu, uprzykrzają Wam życie?

Piszcie śmiało i dzielcie się wiedzą!

A w razie potrzeby – nagłej lub planowej 😉 – zapraszamy Was do naszego warsztatu >>

Zdjęcie: Pixabay[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *