[:pl] 

jak-trafic-na-dobrego-mechanika

Trzeba mieć dzisiaj szczęście, aby trafić na fachowca, w dobrym tego słowa znaczeniu. Niezależnie od tego, czy szukamy brygady remontowej czy mechanika samochodowego, dobry majster jest na wagę złota! I nie wszyscy najlepsi wyjechali za pracą za nasze polskie granice. Jak zatem znaleźć dobrego mechanika? Czy samo szczęście nam wystarczy?! Mamy dla Was kilka cennych wskazówek, które skracają drogę niepowodzeń i utraconych nadziei. Wystarczy tylko dobrze poszukać.

Kierowco, nie daj się oszukać!

Wystarczy, że oszust pozna Twoją niewiedzę na temat budowy pojazdu na czterech kołach, a już jesteś kupiony i to za podwójną cenę! Niestety, jak nie macie szczęścia, ani w miłości ani u mechaników, łatwo nie będzie. Ale tak, jak pseudo fachowiec potrafi kłamać, tak nie zdradzając swojej niewiedzy licznymi pytaniami o podstawy motoryzacji, szansa zawsze jest. Udawaj eksperta od swojego auta lub nie mów za dużo – to nasza pierwsza złota rada, żeby nie przepłacić za fuszerkę.

Podstawowa wiedza nigdy nam nie zaszkodzi, tak jak ze znajomością historii czy geografii, nigdy nie wiesz, kiedy się przyda ;)?! Warto zatem znać choć z grubsza budowę auta. Trochę więcej niż fakt, że silnik jest jeden, a koła cztery. Z pomocą internetu można się wyszkolić nawet z części eksploatacyjnych, na których często zarabiają warsztaty, czy z typowych usterek w Twoim modelu samochodu. Mniej zielony kierowca jest lepszym partnerem do rozmów niż ten obojętny, co w danym momencie przechodzi jego auto.

Jak coś już wiesz, to teraz czas na kolejne, obowiązkowe punkty – na plus dla Twojego portfela i w trosce o Twój samochód.

Zaufanie to podstawa – punkt pierwszy

Przejdźmy zatem płynnie… od oszustwa do zaufania. Tak, droga krótka. Będąc podejrzliwym wszem i wobec, trochę ściągamy na siebie takie fatum. Zatem, mimo tego całego straszenia, że wszyscy chcą nas okraść i oszukać, warto zaufać, a może akurat to jest TO. Zanim się obejrzycie – dobry mechanik zreperuje Wasz wóz! Głowa do góry, zaufanie w żagle i dużo pokładów nadziei, a w końcu znajdziecie perłę wśród kamieni.

A i drogi kierowco, nie myl proszę oszustwa z czasem naprawy. Są usterki, z którymi nawet najlepszy fachowiec potrafi walczyć godzinami, aż osiągnie zamierzony skutek. Cierpliwości i zaufania zatem!

Z polecenia znajomych – punkt drugi (niemniej ważny!)

Coś, co sprawdza się prawie wszędzie, czyli z polecenia! Czy to praca czy sprawdzony warsztat samochodowy, warto polegać na opinii i doświadczeniu znajomych. Popytajcie w gronie bliższych lub dalszych przyjaciół, czy przypadkiem nie zna ktoś dobrego mechanika, nawet gdyby trzeba ustawić się do niego w kolejkę lub dojechać 50 kilometrów. Czasami naprawdę warto!

Sprawdź opinie innych kierowców na DobryMechanik.pl – punkt nr trzy

Podobnie, jak przy zakupie sprzętu elektronicznego, RTV/AGD czy auta, sprawdzamy opinie na popularnych forach, tak samo postąpmy szukając eksperta. DobryMechanik.pl to niezależny portal, który łączy kierowców z fachowcami. Przydatna filtracja odnośnie lokalizacji najbliższego warsztatu, specjalizacji co do marki auta czy konkretnych napraw w samochodzie, tylko ułatwiają takie poszukiwania. Zobacz jak się prezentuje nasz serwis i przeczytaj opinie naszych klientów TUTAJ >>

Przeglądając opinie innych kierowców, poznajemy nie tylko same ochy i achy, ale i słabe strony danego specjalisty. Wiadomo, ideałów nie ma. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli jeździmy określoną marką auta i wybrać mechanika, który specjalizuje się właśnie w tym konkretnym przypadku.

Poproś o wycenę i przeanalizuj koszty – to po czwarte

Możesz zaufać mechanikowi z polecenia w ciemno, bo zależy Ci na czasie naprawy i sprawności Twojego auta. Ale możesz też poświęcić chwilę czasu na analizę 2-3 ofert, o które zawsze warto poprosić warsztat. Chociażby po to, aby się przekonać, czy to faktycznie tyle kosztuje i dlaczego jest nagle tyle do naprawy? Zadzwoń do innych serwisów specjalizujących się w danej marce (nawet do ASO) i dowiedz się jaki jest wachlarz cen danej operacji. To najprostszy test na to, czy nie mamy do czynienia z naciągaczem.

Jeśli chcesz, możesz też zaoszczędzić na częściach potrzebnych do naprawy Twojego auta. Sprawdź ceny w hurtowni czy w sklepach internetowych i spytaj swojego mechanika, czy możesz dostarczyć mu swoje części.

Dlaczego serwisy nakładają tak wysoką marżę na części? Czy to sposób na wyciąganie pieniędzy? Czy nie lepiej zaoszczędzić i kupić wszystkie materiały samemu?

To bardzo ryzykowne podejście. Owszem, możemy sporo zaoszczędzić, o ile mamy dużo szczęścia. Dobry warsztat daje gwarancje nie tylko na usługi, ale i na części- a to oznacza, że jeśli część będzie wadliwa, to bez problemu wymieni ją na nowo. W naszym serwisie mieliśmy sporo takich przypadków, gdzie klient chciał zaoszczędzić przysłowiowe 20zł, a później pluł sobie w brodę, gdy tania część się popsuła, a sprzedawca z allegro do niczego się nie poczuwał. Pamiętaj- gdy Ty dostarczasz część do warsztatu, Ty jesteś jej gwarantem, nie serwis!!! To może Cię słono kosztować…

Gwarancja naprawy tylko u dobrego mechanika – przykazanie piąte

Dobry mechanik to taki, który ma czas dla klienta. Jeśli umawiasz się na konkretny termin w warsztacie, powinieneś mieć możliwość omówienia planowanych napraw i zakresu wymiany części ze starych na nowe. Fachowiec nie będzie unikał odpowiedzi, tylko w rzetelny sposób wyjaśni, co i jak.

Podobnie zachowa się po naprawie, nawet w ramach umownej gwarancji po serwisowej. Jeśli odczuwasz jakiś dyskomfort w pojeździe po wizycie w warsztacie, nie bój się tego sprawdzić. Możesz podpytać innych kierowców na forach grupy danej marki, czy miewają podobny problem. Albo po prostu podjechać do mechanika, aby jeszcze raz sprawdził, chociażby jazdą próbną, czy wszystko jest ok.

Polecamy grupy na Facebooku: dla kierowców SAABa Saab Luźne Gadki 🙂oraz dla fanów MINI MINI Cooper Polska. Tutaj z pewnością dowiecie się jakie są najczęstsze bolączki w waszych samochodach, ile może kosztować naprawa itp. Pamiętajcie jednak, że nie każdy na grupie jest PRAWDZIWYM fachowcem 😉

Wystaw opinię o mechaniku w Internecie – po szóste

Kiedy w końcu szczęście uśmiechnęło się i do Ciebie. Dobry fachowiec znaleziony, a samochód odpowiednio zadbany i naprawiony. Podziel się swoją opinią na ogólnodostępnym forum lub portalu, jak np. Dobrymechanik.pl. Daj znać innym kierowcom, gdzie są eksperci i gdzie warto podjechać w razie awarii lub na coroczny przegląd auta.

Brudne ręce od smarów to nie wszystko

Ale czasami bardzo wiele! Choć zdarzają się dobrzy mechanicy w autoryzowanych serwisach samochodowych w tzw. białych rękawiczkach. Stary i poczciwy mechanik nie boi się umorusać smarem, wchodząc pod podwozie Twojego auta.

Operacja naprawy samochodu wymaga często od mechanika i umiejętności, doświadczenia, cierpliwości, wytrwałości i niekiedy twórczego myślenia.

Dlatego Ci najlepsi to pasjonaci motoryzacji, którzy nie wyobrażają sobie innego życia zawodowego poza ukochanym warsztatem samochodowym.

Takich fachowców szukajcie i takich mechaników Wam życzymy! A jak już znajdziecie, to dbajcie o nich jak o złoto. Bo dobry mechanik to sprawny samochód!

Jesteś z woj. mazowieckiego i nadal szukasz tego jedynego?! Przyjedź do naszego serwisu Autoekspert >> Czekamy na Ciebie pod adresem: ul. Jamesa Gordona Bennetta 12 w Warszawie.

Zdjęcie tytułowe: Pexels

Zdjęcia: Pixabay[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *