[:pl]

Które MINI dla rodziny – Clubman czy Countryman?

MINI dla rodziny?! Przecież to mały, sportowy samochodzik, który nadaje się tylko dla singli na miejskie wojaże. Kto by pomyślał, że do MINI wejdzie cała rodzina 2+2, a nawet 2+3! Owszem da się i nadal można wygodnie i komfortowo podróżować. Jeśli szukasz oryginalnego i kultowego auta dla swojej rodziny, to czemu nie MINI?! Sprawdź u nas, który z modeli MINI jest lepszy – Clubman czy Countryman?

Historia modeli MINI

Oczywiście modeli MINI jest dużo więcej (bo aż pięć!) niż tylko dwa wspomniane – Clubman i Countryman. Ale właśnie te wydają się nam najbardziej rodzinne, o czym dalej.

Od kiedy w 2001 roku MINI przeszło pod skrzydła koncernu BMW, od wtedy zaczęła się prawdziwa rewolucja tej brytyjskiej marki. Bazując na podstawowym modelu MINI Cooper/One zaczęły powstawać kolejne generacje i modele: MINI Cabrio (2004 r.), MINI Clubman (2007 r.), MINI Countryman (2010 r.), MINI Coupe (2011 r.), MINI Paceman (2012 r.), MINI Roadster (wersja nowego Coupe z 2012 r.).

Od klasyka ze sportowym zacięciem po praktyczny i wygodny samochód, nawet dla rodziny. Bo MINI to nie tylko kompaktowe auto wyłącznie dla pary czy singla. Przyjrzyjmy się bliżej największym modelom MINI w historii tej brytyjskiej marki.

Parę słów o MINI Clubman

MINI Clubman od momentu swojego powstania miało być samochodem praktycznym i wygodnym w codziennym użytkowaniu. To kombi hatchback, z pierwszym w MINI bagażnikiem z podwójnie otwieranymi drzwiami, zamiast typowej klapy, co znacznie ułatwia życie kierowcy.

Co ciekawe, historia Clubmana (wcześniej z nazwy: Morris (Mini) Traveller) sięga lat 60-tych XX wieku (1960-1969). Oficjalnie w 1969 roku samochód ten, po modernizacji pod okiem stylisty Forda – Roya Haynesa, otrzymał znaną dziś nazwę MINI Clubman.

Sama wersja MINI Clubman przeszła sporą metamorfozę w okresie od 2006 roku, od 3-drzwiowego, kompaktowego kombi w dieslu i benzynie po wersję 5-drzwiową z 2015 roku.

Do wyboru w Clubmanie mamy aż 7 silników o różnych mocach – od 90 do 211 KM: One, One D, Cooper, Cooper S, Cooper D, Cooper SD oraz JCW.

Po tych wszystkich zmianach MINI pozostało głównie w nazwie i stylistyce. Clubman to już zdecydowanie większe gabaryty i większe możliwości w skali maxi.

Szukasz takiego samochodu dla rodziny? Najlepiej samodzielnie skonfigurować swojego wymarzonego MINI Clubmana na stronie producenta >> 

Pierwszy brytyjski crossover MINI, czyli Countryman

Crossover, czyli kilka nadwozi w jednym aucie. Połączenie cech charakterystycznych dla SUV-a, kombi czy hatchbacka, czyli większy samochód na większe potrzeby całej rodziny.

MINI Countryman już od początku swojej produkcji w 2010 roku, był pierwszym MINI z dwiema parami drzwi! Co za udogodnienie dla fanów MINI, którzy nie wyobrażają sobie innego auta dla swojej rodziny.

Samochód ten występuję głównie w 5-drzwiowej wersji hatchback, choć pojawił się również model MINI Countryman w postaci 4-drzwiowego kombi F60.

Wszystkie generacje Countrymana to: F60, Cooper, Cooper ALL4, Cooper D, Cooper D ALL4, Cooper S, Cooper S ALL4, Cooper SD, Cooper SD ALL4, JCW ALL4, One, One D.

Skonfiguruj swojego własnego crossovera MINI Countryman tutaj >> 

Które MINI jest najlepsze dla rodziny?

Podsumowując zalety obu tych modeli MINI, to które z nich najbardziej zasługuję na miano auta rodzinnego? Jeden i drugi to samochód nowej generacji, uwzględniający potrzeby każdego kierowcy – od pięknej sylwetki i sportowej radości z jazdy po funkcjonalne wnętrze, do którego teraz łatwo się dostać, dzięki dodatkowym parom drzwi.

Jeśli chodzi o gabaryty i miejsce dla pasażerów, to mimo że różnice w wielkości obu aut są niewielkie, odczuwalnie MINI Countryman jest bardziej przestrzenny wewnątrz. W przypadku MINI Clubman zdecydowanie większy wydaje się model z 2015 roku – F54 niż jego poprzednik R55 (2007-2013).

Wymiary MINI Clubman (F54):
– Długość: 4252 mm
– Szerokość: 1801 mm
– Wysokość: 1440 mm
– Rozstaw osi: 2670 mm
– Maksymalna pojemność bagażnika (siedzenia złożone): 1250 l
– Minimalna pojemność bagażnika (siedzenia rozłożone): 360 l
Wymiary MINI Countryman II:
– Długość: 4299 mm
– Szerokość: 1822 mm
– Wysokość: 1557 mm
– Rozstaw osi: 2670 mm
– Maksymalna pojemność bagażnika (siedzenia złożone): 1390 l
– Minimalna pojemność bagażnika (siedzenia rozłożone): 450 l

Już na pierwszy rzut oka, porównując MINI Clubmana i Countrymana, widać, że crossover jest dużo wyższy i ma większą pojemność bagażnika. Dlatego, jeśli zależy nam na bardziej przestronnym MINI dla kilkuosobowej rodziny: 2+2, a nawet 2+3 ;), to warto zdecydować się na Countrymana.

Jeśli nie jesteś pewien, który model MINI pasuje do Ciebie i Twojej rodziny, warto sprawdzić to w praktyce. Wybierz się na jazdę próbną jednym i drugim modelem, a wybór będzie dużo prostszy.

 

 [:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *