Kiedy należy przeprowadzić przegląd samochodu? Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając na urlop? Kiedy samochód daje nam znak, że konieczny jest przegląd?

Na samym początku warto wyjaśnić pojęcia, gdyż wielu kierowców myli przegląd okresowy z badaniami technicznymi pojazdu. Różnica polega na tym, że badania są obowiązkowe, należy wykonywać je regularnie, a ich zakres określony jest Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Z kolei przegląd jest zaleceniem producenta samochodu. Co prawda nie jest on obowiązkiem kierowcy, jednak należy go przeprowadzać, by utrzymać gwarancję producenta. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto robić przegląd – regularne wizyty w serwisie gwarantują mniejszą awaryjność auta, większe bezpieczeństwo na drodze i wyższą wartość samochodu na rynku wtórnym. Dowiedz się, kiedy warto zostawić auto na przegląd w serwisie.

Przegląd przed dłuższą trasą

Nikomu nie życzymy awarii samochodu w trakcie podróży na wymarzony i długo wyczekany urlop. Dlatego, by uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek, warto wybrać się na przegląd właśnie w tym okresie, czyli przed wakacjami. Podczas podstawowego przeglądu mechanicy przede wszystkim zajmują się wymianą płynów eksploatacyjnych i filtra oleju. Wszystko jednak zależy od stanu, modelu i rocznika auta. Czasem niezbędny jest przegląd gruntowny.

Auto prawdę Ci powie

Wsłuchaj się w potrzeby swojego auta, zanim mechanik będzie musiał się uporać z poważniejszą usterką. W nowszych samochodach pomoże Ci w tym komputer pokładowy, który informuje, czy należy udać się na przegląd. Jak kontrolować sprawę samemu? Przede wszystkim warto pilnować stanu oleju. W zależności od modelu należy dokonać wymian po przejechaniu od 10 tys. do maksymalnie 30 tys. kilometrów. Zaniepokoić powinny również świecące się kontrolki czy nietypowe dźwięki wydawane przez pojazd.

Regularne przeglądy

Nieprawidłowe oświetlenie pojazdu, braki w ogumieniu, uszkodzony układ hamulcowy… to tylko niektóre z wymienianych przez policję przyczyn wypadków samochodowych spowodowanych niedbaniem kierowców o stan techniczny auta. Aby temu zapobiec, należy koniecznie regularnie oddawać pojazd na przeglądy. Szczegółowy przegląd powinien obejmować już nie tylko wymianę olejów, płynów czy filtra, ale również świec, rozrządu, sprawdzenie zawieszenia, hamulców, układu kierowniczego i wydechowego oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach.

Tylko pomiary specjalistycznym sprzętem i wprawne oko oraz know-how doświadczonego mechanika dają pewność prawidłowo przeprowadzonego przeglądu. Tę pewność daje polecany serwis Autoekspert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *