Nie ma chyba osoby, która nie zna marki BMW. Ale czy zna historię jej powstania, ranking najpopularniejszych modeli tej marki na przestrzeni ponad 100 lat jej istnienia oraz plany BMW na przyszłość? Ciekawostki nie tylko dla pasjonatów samochodów premium marki BMW, ale dla wszystkich ceniących niepowtarzalny charakter tych wyjątkowych aut, w których każdy detal doprecyzowany jest z najwyższą jakością.
BMW wczoraj – historia marki (w dużym skrócie)
Historia marki BMW rozpoczęła się w 1916 roku, kiedy to Karl Rapp oraz Gustav Otto założyli Bawarską Fabrykę Samolotów (z niem. Bayerische Flugzeug-Werke – BFW) – była to największa fabryka samolotów w Bawarii, produkująca głównie na potrzeby wojska. I to od samolotów, a nie samochodów i motocykli, wszystko się zaczęło. Początki istnienia marki widać w zachowanym po dzień dzisiejszy biało-niebieskim logo nawiązującym do śmigła samolotu oraz barwami do Bawarii skąd pochodzi BMW.
Kiedy to w 1917 roku po restrukturyzacji i rezygnacji Karla Rappa ze współpracy, BFW zmuszone było przez zmianę polityki, zamienić dotychczasową produkcję z samolotów na silniki. Rozpoczęła się wtedy nowa epoka dla marki – produkcja silników nie tylko do samolotów, ale także do motocykli czy hamulców do kolei. A wszystko to pod nową, znaną dziś nazwą BMW, która oznacza Bawarską Fabryką Silników (z niem. Bayerische Motoren Werke).
W 1923 roku światu ukazał się pierwszy motocykl firmy BMW i od tej pory, wszystko potoczyło się dynamicznie. Niedługo później, bo rok 1928 to czas produkcji pierwszych samochodów o nazwie Dixi, ale jeszcze na obcej licencji Austin Seven. Pierwszy samochód marki powstał w 1933 roku jako BMW model 303 z 6-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,2 litra i z charakterystycznym wlotem powietrza w masce.
Okres II wojny światowej nie był BMW już tak przychylny, fabrykę przejęto do produkcji silników do samolotów na potrzeby wojska. A pierwszym powojennym samochodem marki był dopiero model BMW 501 z 1951 roku. Kolejne transformacje, powiększenie produkcji o nowe fabryki to złoty czas dla rozwoju BMW w Niemczech i powstawania nowych, coraz to bardziej ulepszonych modeli aut – kolejno latami: BMW Isetta, BMW 1500, BMW serii 5, BMW serii 3, BMW serii 6, BMW serii 7, BMW M1, BMW M3, BMW serii 8, BMW X5, BMW Z8, BMW Z4, BMW X3, BMW serii 1, BMW X1, BMW i8 i i3, aż po dzień dzisiejszy.
BMW dzisiaj – najpopularniejsze modele aut
BMW ma dzisiaj ponad 100 lat, ale nadal najpopularniejszym modelem tych aut jest słynna „trójka” – samochód klasy średniej, które liczy sobie dzisiaj już sześć generacji, począwszy od 1975 roku. BMW serii 3 dostępne jest w czterech wersjach nadwozia: sedan, kombi, coupe i cabrio. Trójka miała też swoją wersję sportową w 1988 roku jako model M3.
Dzisiaj coraz częściej na polskich drogach spotkać można BMW serii X, czyli rodzinę kompaktowych aut typu SAV (Sports Activity Vehicle) należących do klasy luksusowych SUV-ów, w sam raz na polskie warunki drogowe.
Idąc razem z rozwojem technologii i rosnącą popularnością aut elektrycznych na rynku motoryzacyjnym, to zdecydowanym faworytem wśród tego rodzaju samochodów było zdecydowanie BMW i3. Najczęściej kupowane „elektryki” w ostatnim 2017 roku (źródło >>).
Model BMW i3 mimo że niezbyt urodziwy z zewnątrz, ale nadrabiający za to pięknym wykończeniem wnętrza, dobrymi osiągami prędkości jak dla aut elektrycznych, jest bardzo wygodny w prowadzeniu i jako kompaktowe auto do miasta, a do tego z dość pojemnym bagażnikiem jak na tak niewielkie gabaryty.
Oczywiście, ilu zwolenników aut sportowych, rodzinnych, limuzyn czy samochodów elektrycznych, tylu fanów określonych modeli marki BMW. Jedne jest pewne, każdy znajdzie coś dla siebie i nie zawiedzie się przy tym na komforcie jazdy, wysokiej jakości wykończenia, niepowtarzalnym charakterystycznym wyglądzie i osiągach prędkości, czyli głównych cechach samochodów marki BMW.
BMW jutro – ciągły rozwój i najnowsze technologie
„BMW radość z jazdy” – pod takim hasłem promuje się marka i faktycznie coś w tym jest. Kto choć raz miał przyjemność prowadzić dowolny model BMW, ten wie jak komfortowo i wygodnie jeździ się tymi autami. I to właśnie idea radości z jazdy i jak najlepszy komfort kierowcy to główne cele dla konstruktorów nowych rozwiązań dla BMW.
„Czysta radość jazdy” – wychodząc naprzeciw potrzebom swoich Klientów i temu co się obecnie dzieje ze środowiskiem, marka BMW skonstruowała filtr antysmogowy Fine Dust Filter, który skutecznie (nawet do 99,5%) filtruje powietrze zanieczyszczone smogiem. Zobacz sam jak to działa >>
Drugim rozwiązaniem technologicznym, z myślą o środowisku, jest „Radość z jazdy bez emisji spalin”, czyli zastosowanie w samochodach BMW iPerformance napędu BMW eDrive – połączenia silnika elektrycznego, akumulatora litowo-jonowego oraz inteligentnego zarządzania energią, co pozwala na przemierzenie średniej długości tras na samym napędzie elektrycznym. Dodatkowo załączany jest do tego silnik benzynowy TwinPower.
Bo samochody elektryczne i hybrydowe to kierunek rozwoju światowej motoryzacji i BMW także mocno się na tym skupia, projektując nowe modele. Przykład z przyszłości – BMW iVision Dynamics (na zdjęciu poniżej), czyli jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie modeli z napędem elektrycznym, jeszcze niedostępny na rynku.
Zdjęcia: BMW Polska oraz kaboompics
Nie byłam nigdy wielką fanką tej marki, w sumie nie z jakiejś konkretnej przyczyny, a „tak po prostu” ale przyznać trzeba, że mają rozmach i idą ciągle na przód 🙂
Mój brat jest wielkim miłośnikiem BMW.;-)