[:pl]mini-cooper-JCW

Niektórzy mówią tak o „maluchu”, niektórzy o MINI Cooper – mały ale wariat! Bo są takie auta, na których punkcie można oszaleć. Są tacy kierowcy, którzy wiernie trwają przy jednej i sprawdzonej marce. Są pasjonaci, dla których samochód to coś więcej niż cztery koła. I tym wszystkim jest MINI. Małe auto z wielkim potencjałem i klasą, a do tego jakie piękne!

MINI – historia marki

Auto MINI pojawiło się po raz pierwszy na rynku brytyjskim w 1959 roku pod marką Austin/Morris, aby dwa lata później zmienić nazwę na Mini. Zaprojektowane przez Aleca Issigonisa w postaci tzw. orange box, od samego początku miało to być auto kompaktowe, ale dla 4 osób, a przy tym małe i oszczędne na paliwie.

Pierwsze modele marki, mimo że osiągały moc zaledwie 34 KM i przez prawie 9 lat ze szczelnie zamkniętymi oknami bez możliwości opuszczania, MINI cieszyły się ogromną popularnością. A wszystko to dzięki wypromowaniu marki przez takie gwiazdy jak Queen czy Beatlesi.

MINI to było coś więcej niż auto, to była ikona i symbol dla określonego stylu życia, tak było i jest po dzień dzisiejszy.

Wśród modeli MINI wyróżniamy m.in. MINI Cooper, który swoją nazwę zawdzięcza Johnowi Cooperowi – trzykrotnemu zwycięzcy Rajdu Monte Carlo. W 2001 roku nastąpiła rewolucja w produkcji brytyjskiej marki motoryzacyjnej, kiedy to MINI przejęło BMW. Dzisiaj to wyboru mamy aż 7 modeli wśród MINI: Cooper, One, Clubman, Countryman, Roadster, Coupe, Cabrio oraz crossowy SUV Paceman.

Czym się różni MINI Cooper od MINI One?

Nadal najpopularniejsze wśród kupowanych modeli marki MINI to Cooper i One. Czym się one różnią między sobą? Który model i dla kogo, jaki warto wybrać?

MINI Cooper to legenda, od której zaczął się sukces marki. W jego powstaniu miał czynny udział sam John Cooper, który w 1961 roku zaprezentował światu małą, rasową wyścigówkę, która zwycięsko świeciła tryumfy w kolejnych rajdach. Określenie modelu MINI Cooper – mały ale wariat, nie jest tu przypadkowe. Mocny silnik, precyzyjny układ kierowniczy i dobre hamulce to charakterystyczne wyróżniki dla tego małego i niepozornego samochodzika.

mini-cooper-JCW
https://www.mini.co.uk/en_GB/home/explore/jcw-challenge.html

MINI Cooper – mały ale wariat

Dzisiaj w ofercie nowego producenta marki BMW dostępna jest udoskonalona wersja MINI John Cooper Works. Samochody rajdowe z ogromną mocą nawet 218 KM pod maską to nie lada gratka dla pasjonatów motoryzacji, zwłaszcza, że na rynek wypuszczono zaledwie 100 egzemplarzy tego modelu!!

MINI John Cooper Works Challenge osiąga prędkość nawet 246 km/h, a w rozpędzeniu się do setki potrzeba mu zaledwie 6,3 sekundy. Wszystko to dzięki silnikowi o mocy 231 KM, tytanowemu zawieszeniu, możliwości zmiany kąta pochylenia kół na ujemny, sportowemu układowi wydechowemu oraz niezawodnym hamulcom. Więcej o osiągnięciach tego niepozornego auta rajdowego u źródła

Choć standardową wersję MINI Cooper może dziś mieć każdy w zależności od potrzeb. Do wyboru MINI Cooper w wersjach hatchback 3 i 5-drzwiowe, z automatyczną bądź manualną skrzynią biegów, benzyny jak i diesle. Z generacji tych modeli przykładowo MINI Cooper D z silnikiem diesla i mocą 116 KM, Mini Cooper S benzyna 192 KM oraz Mini Cooper SD diesel 5 hatchback 170 KM.

MINI One w porównaniu z Cooperem to auto mniej dynamiczne, a bardziej miejskie. Tu podobnie możemy wybierać spośród benzyny i diesla silniki o mocy od 75 do 211 KM. Choć nadal MINI to frajda z jazdy, którą zapewnia sprężysty układ jezdny. Dzięki doprecyzowanemu i pewnemu zawieszeniu z jednoczesnym komfortem dla podróżujących, szybkie pokonywanie zakrętów to sama przyjemność dla kierowcy.

Ile kosztuje MINI Cooper?

Odpowiadając na powyższe pytania: dla kogo MINI One, a komu przyda się MINI Cooper, nie ma tu podziału ze względu na płeć. Jeśli ktoś szuka samochodu z mocą to zdecydowanie MINI Cooper, bo jest to auto typowo sportowe. Jeżeli natomiast potrzebny jest samochód rodzinny i przy tym wygodny do poruszania się po mieście, można spokojnie i „w ciemno” brać MINI One. A cenowo?

MINI Cooper najnowsza generacja II, produkcja 2017 rok przedstawia się następująco:
– benzyna, silnik o poj. 1500 cm3 od 85 900 zł do 114 900 zł,
– diesel, silnik o poj. 1500 cm3 od 89 900 do 109 900 zł,
– benzyna, silnik o poj. 2000 cm3 od 99 900 do 139 900 zł.

Oczywiście ceny te zależą głównie od wyposażenia i mocy (pojemności) silnika.

Równie warte uwagi są samochody MINI z rynku wtórnego, gdzie za MINI Cooper, rocznik 2007, poj. 1600 cm3 zapłacimy , przebieg ok. 100 tys. km, cenę od 22 do 27 tys. złotych.

W ogólnej ocenie każdy z modeli marki MINI ma bardzo wysokie oceny kierowców ze względu na małą awaryjność, wysokie osiągi, ekonomiczne spalanie i świetne prowadzenie się tych samochodów, zarówno w mieście jak i w trasie. O pięknym, ponadczasowym, klasycznym i charakterystycznym tylko dla MINI designie już nie wspominając.

A może chcesz się przekonać na żywo, czy MINI Cooper to rzeczywiście „mały wariat”? Zapraszamy na niezapomnianą przejażdżkę do nas >>

Zdjęcia: https://www.mini.co.uk/en_GB/home/explore/jcw-challenge.html[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *