[:pl]ktore-nadwozie-auta-jest-dla-Ciebie-najlepsze

Czy wiecie, że jest aż kilkanaście rodzajów nadwozia? Najpopularniejsze to oczywiście sedan, kombi, SUV czy van, które mają swoje spore grono zwolenników wśród kierowców. Ale kto z nas nie marzy o sportowym coupe albo kabriolecie bez dachu, w którym można poczuć wiatr we włosach? Niestety piękny z wyglądu samochód nie zawsze oznacza praktyczny. Sprawdź, które nadwozie auta stworzone jest właśnie dla Ciebie. Rozwiąż nasz prosty test.

Rodzaje nadwozia w autach

Zacznijmy od początku, czyli listy rodzajów nadwozia, które może spotkać w dzisiejszych samochodach. Jest ich obecnie około piętnaście.

Najpopularniejsze spotykane nadwozia to: sedan, kombi, hatchback, SUV, van (mikro i mini van), pickup, crossover, coupe, limuzyna czy kabriolet.

Mniej znane: fastback (np. słynny garbus Volkswagena), liftback zbliżony wyglądem do sedana (np. Skoda Octavia czy Opel Vectra), roadster (np. BMW Z4 czy Prosche Boxster), czy targa zarezerwowana dla Porsche 911. I jeszcze dual cowl, ale spotykany tylko i głównie w londyńskich taksówkach.

Podsumowując wady i zalety każdego najczęściej spotykanych nadwozi, możemy je streścić w dwóch słowach:
– sedan – elegancki i wygodny
– hatchback – kompaktowy i dobry w prowadzeniu
– kombi – praktyczny i rodzinny
– SUV – komfort i prestiż
– van – pojemny i wygodny
– crossover – w teren i trasę
– coupe – wygląd i prędkość.

Największe i najmniejsze samochody osobowe

Wizualnie i praktycznie, bo tak najczęściej dzielimy samochody osobowe, wyróżniamy dwie grupy aut: małe i duże. I o dziwo, Polacy coraz częściej wybierają pojazdy większe i uterenowione typu SUV czy van. Powód? Jakość polskich dróg, prestiż (im większe tym lepsze), pakowność (dzieci i pies) i przede wszystkim komfort jazdy.

Małe samochody klasy A, takie jak Ford KA, Fiat Panda, Skoda Citigo, Toyota Ago czy Volkswagen Up, nadal najlepiej sprawdzają się w mieście, a nie w trasie. Mniejsze auta wybierają też częściej osoby starsze lub single, którzy nie potrzebują dużego bagażnika czy przestronnego wnętrza np. dla dziecięcych fotelików samochodowych. W przypadku rodzin, schemat jest najczęściej podobny – 2 samochody – mniejszy do miasta lub pracy, większy dla rodziny, dzieci i na wakacje.

A co jest po środku? Ekskluzywne limuzyny czy częściej eleganckie sedany dla biznesmenów np. BMW serii 5, czyli czysta radość z jazdy.

Prosty test: Które nadwozie pasuje do Ciebie?

Wystarczy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, żeby określić, które nadwozie samochodu będzie dla Ciebie tym najlepszym?

Oczywiście na pytania należy odpowiadać racjonalnie, kierując się przy tym rozumem i użytecznością auta, a nie sercem (niestety). To ważne, bo większość z nas marzy o demonach prędkości, takich jak Ferrari, Lamborghini czy Porsche, ewentualnie Ford Mustang 😉 – pięknych i równie nieprzystępnych cenowo, jak przy polskich drogach. Choć zdarzają się i tacy, którzy z miłości do marki czy konkretnego modelu auta, są w stanie się poświęcić np. fani modelu MINI Cooper.

Sprawdź, który rodzaj nadwozia pasuje do Ciebie – pytania testowe

 1. Po co Ci samochód?
  a/dla wygody w poruszaniu się po mieście
  b/na długie trasy
  c/do wielu celów: dojazd do pracy, zakupy, wakacje
 2. Gdzie mieszkasz?
  a/w mieście
  b/poza miastem
  c/na wsi lub w dużej odległości od pracy
 3. Potrzebujesz auta dla…
  a/1 osoby
  2/2 osób
  3/2 osób + dziecko/dzieci i pies na doczepkę 😉
 4. Wygląd czy funkcjonalność/praktyczność auta?
  a/zdecydowanie wygląd
  b/i jedno i drugie
  c/samochód ma służyć głównie do komunikacji i przewozu rodziny

Wynik – większość odpowiedzi a: Zdecydowanie cenisz sobie elegancki wygląd auta i nie jest Ci obojętne, czym dojeżdżasz do pracy. Jeśli potrzebujesz samochodu dla jednej lub dwóch osób, to zdecydowanie wybierz nadwozie typu sedan, lift back, SUV, a może coupe?

Wynik – większość odpowiedzi b: Lubisz samochody i cenisz je nie tylko ze względu na wygląd, ale też użyteczność. Jesteś zwolennikiem najlepszych i optymalnych rozwiązań – połączenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy z dynamiką samochodu. Najlepsze marki dla Ciebie to BMW, Audi, Volkswagen, Volvo, Toyota, Saab..i nadwozia typu sedan, kombi, SUV i crossover na dłuższe trasy.

Wynik – większość odpowiedzi c: Rodzina na pierwszym miejscu – to Twój priorytet także przy wyborze modelu auta. Samochód ma być praktyczny, tani w eksploatacji, bezpieczny i przede wszystkim pakowny. Sprawdzi się tutaj na pewno kombi, van czy ostatni z polskich ulubieńców – SUV.

Zdjęcie tytułowe: Photo by Quintin Gellar from Pexels[:]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *